Festivals

Bill Monroe Memorial Bean Blossom Bluegrass Festival

June 11-18 ~ 50th Annual Bill Monroe Memorial Bean Blossom Bluegrass Festival, Bean Blossom, IN

Jesse McReynolds & Virginia Boys; Larry Cordle & Lonesome Standard Time; Dailey & Vincent; Ronnie Reno & the Reno Tradition; Tommy Sells & Big Country Bluegrass; Ralph Stanley II; Nightflyer; Feller & Hill & Bluegrass Buckaroos; the Bull Harman Band; Volunteer State Band; Seldom Scene; Dave Adkins; Joe Mullins & Radio Ramblers; Audie Blaylock & Redline; Martha & Eddie Adcock; The Churchmen; Farm Hands; Balos Family; Steve Gulley & New Pinnacle; Dry Branch Fire Squad; Chris Jones & the Night Drivers; Danny Paisley & Southern Grass; David Davis & Warrior River Boys; Jeff Brown & Still Lonesome; Little Roy & Lizzy Show; Wildfire; Kevin Prater Band; Nu-Blu; Jesse Gregory Band; Del McCoury Band; Raymond Fairchild & Maggie Valley Boys; Kenny & Amanda Smith; Wildwood Valley Boys; Ernie Thacker & Route 23; Karl Shiflett & Big Country Show; Blue Mafia; Randall Hibbetts & Appalachia; Sideline; Special Consensus; Blue Highway; Larry Stephenson Band; Crowe Brothers; David Parmley & Cardinal Tradition; Band of Ruhks; Spinney Brothers; Edgar Loudermilk featuring Jeff Autry; Larry Gillis & Swampgrass; Lonesome River Band; Marty Raybon & Full Circle; Russell Moore and IIIrd Tyme Out; Melvin Goins & Windy Mountain; Tennessee Mafia Jug Band; Darrell Webb Band; Flatt Lonesome; Darin & Brooke Aldridge; Punches Family; Larry Efaw & Bluegrass Mountaineers; The Grascals; Junior Sisk & Ramblers Choice; Blue Moon Rising; Rickey Wasson Band; James King Band; Tommy Brown & County Line Grass; Becky Buller; Michael Cleveland & Flamekeeper; Nashville Bluegrass Band; Punches Family; Bobby Osborne & Rocky Top X-Press, Larry Sparks & Lonesome Ramblers, Doyle Lawson & Quicksilver, Dale Ann Bradley; Rickey Wasson Band; Tommy Brown & County Line Grass

Red Wing Roots Music Festival

July 8-10 ~ Red Wing Roots Music Festival, Natural Chimneys Park, Mount Solon, VA

Dawes; Shovels & Rope; The Lone Bellow; Aoife O’Donovan; Steep Canyon Rangers; The Steel Wheels; Drew Holcomb & The Neighbors; Hiss Golden Messenger; Naomi Shelton & The Gospel Queens; Sierra Hull; The Black Lillies; Amy Helm; Mountain Heart; Chris Smither; Yarn; The Dustbowl Revival; Good Lovelies; Tony Furtado; The Woodshedders; Bumper Jacksons; Driftwood; Dom Flemons; Mipso; Jarekus Singleton; Jon Stickley Trio; JP Harris; Nora Jane Struthers & The Party Line; The Hollering Pines; Front Country; Anna & Elizabeth; The Hot Seats; The Judy Chops; The Walking Roots Band; Shenandoah Alley; Sarah Lynna & The Misfit Toys; Gallatin Canyon

The Nextival

July 9 ~ The Nextival, Anne Arundel County Fairgrounds

Junior Marvin’s Wailers; The Cornerstone; Pressing Strings; Future Elevators; Mend the Hollow; Tabi Bonney; Skribe; Swamp Candy; Higher Hands; Dean Rosenthal; Alexander Peters & the Roosters; Dominic Fragman; Fast as Lightning; Naked Blue; Blue Skies & Death; Milkshake; Kidsinger Jim; Guava Jelly; Zoo in My Room; School of Rock Annapolis; more to be announced

The Green River Festival

July 8-10 ~ The Green River Festival, Greenfield Community College, Greenfield, MA

Peter Wolf & the Midnight Travellers; Dawes; Wheels of Soul Tour with Tedeschi Trucks Band; NRBQ; Shakey Graves; Los Lobos; The Dustbowl Revival; Shovels & Rope; North Mississippi All Stars; The Suffers; Charles Neville; The Felice Brothers; Birds of Chicago; Big Sam’s Funky Nation; Sister Sparrow & the Dirty Birds; Margo Price; And the Kids; Winterpills; Amy Helm & the Handsome Strangers; Sonya Kitchell; Greyhounds; Anthony D’Amato; The Soul Rebels; Oh Pep!; Mister G; more TBA

Grey Fox Bluegrass Festival

July 14-17 ~ Grey Fox Bluegrass Festival, Oak Hill, NY

Dry Branch Fire Squad; Bela Fleck & Chris Thile; The Earls of Leicester; The Del McCoury Band; David Grisman’s Bluegrass Experience; The Wood Brothers; The Steep Canyon Rangers; The SteelDrivers; The Gibson Brothers; Della Mae; Sara Watkins; The O’Connor Family Band, featuring Mark O’Connor; Band of Ruhks; Mr. Sun; Lonely Heartstring Band; The Dustbowl Revival; The Steel Wheels; Sierra Hull; Elephant Revival; Front Country; The Stray Birds; Trout Steak Revival; Scythian; Donna the Buffalo; The Horseflies; Matuto; Mollie O’Brien & Rich Moore; Compton & Newberry; The Mike + Ruthy Band; The Railsplitters; Joe Craven; Rushad Eggleston; Charm City Junction; Mile Twelve; John Kirk, Trish Miller & Quickstep

California WorldFest

July 14-17 ~ California WorldFest, Nevada County Fairgrounds, Grass Valley, CA

Banana Slug String Band, Boogat, Dead Winter Carpenters, Rita Hosking, Peter Mawanga & Amaravi Movement, Emel Mathlouthi, Sahba Motallebi, Nahko & Medicine for the People, Eva Salina, The Suitcase Junket, Third World, Liz Vice, more TBA

Newport Folk Festival

July 22-24 ~ Newport Folk Festival, Newport, NY

Ray Lamontagne; St. Paul & the Broken Bones; Raury; Father John Misty (solo); Nathaniel Rateliff & the Night Sweats; Villagers; Joan Shelley; more to be announced

Newport Jazz Festival

July 29-31 ~ Newport Jazz Festival, Newport, RI

Gregory Porter; Chick Corea Trilogy with Christian McBride and Brian Blade; Galactic; Kamasi Washington; Kneebody; Peter Apfelbaum’s Sparkler; Tierney Sutton: “After Blue” The Joni Mitchell Project; Steve Coleman & Five Elements; Jimmy Heath Quintet; Tyshawn Sorey & Alloy; Sullivan Fortner Quartet; Eric Revis Parallax with Ken Vandermark, Kris Davis; University of Rhode Island Festival Big Band; Berklee Global Jazz Ambassadors; Angélique Kidjo; The Bad Plus performs Ornette Coleman’s SCIENCE FICTION; Darcy James Argue’s Secret Society; John Scofield/Joe Lovano Quartet; Joey Alexander Trio; Monty Alexander Harlem-Kingston Express; Edmar Castaneda World Ensemble; Butler, Bernstein & The Hot 9; The Hot Sardines; Stefon Harris Sonic Creed; Dave Liebman Expansions Group; Henry Butler, solo piano; Kris Davis, solo piano; Mary Halvorson, solo guitar; Terry Waldo, solo piano; ASCAP – The Herb Alpert Young Jazz Composer Awardee; RI Music Educators Association Sr. All-State Jazz; Nels Cline: Music from “Lovers”; Charles Lloyd New Quartet with Jason Moran, Reuben Rogers and Eric Harland; José James; Potter, Holland, Loueke and Harland; Christian Scott aTunde Adjuah Presents Stretch Music; Robert Glasper Experiment; Anat Cohen’s Clarinet Re-Imagined; Kamasi Washington; Django Festival All-Stars; Kenny Barron Trio; Yosvany Terry Quintet; Ben Williams & Sound Effect with Gilad Hekselman and Christian Sands; Toshiko Akiyoshi, solo piano; Rossano Sportiello, solo piano; The Westerlies; MA Music Educators Association All-State Jazz Band; more to be announced

Podunk Bluegrass Festival

August 11-14 ~ Podunk Bluegrass Festival, Hebron Lions Fairgrounds, Hebron, CT

Abby Hollander Band; Alison Brown; Colebrook Road; Claire Lynch; The Del McCoury Band; Jeff Scroggins & Colorado; Joe Mullins and the Radio Ramblers; Junior Sisk & Ramblers Choice; Ronnie Reno & Reno Tradition; Sideline; Sierra Hull; The South Carolina Broadcasters; Southern Raised; Bluegrass Gospel Sing & Jam with Mike and Mary; Seth Adam; Belle Of The Fall; The CarLeans; Frank Critelli; Heather Fay; The Girls From Ruby Falls; The Hot Flashes; Sarah LeMieux; The Meadows Brothers; Podunk Throwbacks; Ponybird; Jeff Przech; Arms & Voices with Steve Rodgers of Might Purple; Them Damn Hamiltons; Andy Wakeman; Nancy Tucker; Elaine Atwell; Bandshes; the honeycreepers; Chris Kiley; Rivers

Hickory Fest/Sue Cunningham Memorial Fest

August 19-21 ~ Hickory Fest/Sue Cunningham Memorial Fest, Stony Fork Creek Campground, Wellsboro, PA

Donna the Buffalo; Claire Lynch Band; The Harris Brothers; Verlon Thompson; Hillbilly Gypsies; Van Wagner & Ken Fausnaught; Well Strung; Dan Shipe; Cherry Flats Ridge Pluckers; Short Straw Pickers; Grass Stained Geans; Billy Gilmore & Friends; more to be announced

Hot August Music Festival

August 20 ~ Hot August Music Festival, Oregon Ridge Park, Cockeysville, MD

lineup TBA

Lockn' Music Festival

August 25-28 ~ Lockn’ Music Festival, Oak Ridge Farm, Arrington, VA

Phish; Ween; My Morning Jacket; Joe Russo’s Almost Dead; Charles Bradley; Brandi Carlile; Gary Clark, Jr.; Galactic; Keller’s Grateful Gospel; Lettuce; Chris Robinson Brotherhood; Tedeschi Trucks Band; Turkuaz; Twiddle; Umphrey’s McGee; Vulfpeck; White Denim; more TBA

Greenwood Furnace Folk Gathering

September 9-11 ~ Greenwood Furnace Folk Gathering, Greenwood Furnace State Park, PA

Simple Gifts; Callanish; Richard Sleigh; Richard Thomson; Henry Koretzky; Jerry Trusty; Diana Wagner; Steve Sherrill; Mark Tamsula; Richard Withers; Ryck Kaiser; Peggy Shutes; Bob Nicholson

Monroe Mandolin Camp

September 14-18 ~ Monroe Mandolin Camp, Scarritt-Bennett Center, Nashville, TN

Mike Compton; David Davis; Richie Brown; Adam Tanner; Casey Campbell; Mark Royal; Lauren Price; Alan O’Bryant; Paul Duff; Will Kimble; Lynn Dudenbostel; Walter Carter; Martin Fisher

Bluegrass Island Festival

September 21-24 ~ Bluegrass Island Festival, Manteo, NC

Salt & Light; Moore Family; ETSU Bluegrass Pride; Wyatt Rice, Richard Bennett & Tina Fields; Sideline; Russell Moore; The Willis Clan; Jeff Brown & Still Lonesome; Band of Ruhks; Balsam Range; Rhonda Vincent; Steep Canyon Rangers; Tony Rice Tribute; Deeper Shade of Blue; The Grass Cats; Volume Five; Doyle Lawson; Gene Watson; Gold Heart; Gospel Plowboys; Breaking Grass; Dave Adkins Band; Darrell Webb Band; Soggy Bottom Boys; The Roys

IBMA World of Bluegrass

September 27-October 1 ~ IBMA World of Bluegrass, Raleigh, NC

Lineup TBA

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s